HEMA
Mis see on?
HEMA ehk Historical European Martial Arts ehk ajaoolised Euroopa võitluskunstid hõlmab võitluskunste maadlemisest sõjahaamrite kasutamiseni. Meie võitleme ühekäemõõkadega, mida kombineerime erinevate kilpidega.
Mis reeglitega võitleme?
Tahame taasluua võitlust vastase neutraliseerimiseni, mis võib toimuda nii läbi haavamise kui maadluse. Üritame lähtuda sellest, mis võtted toimiksid kaitsevarustuseta vastase vastu terava relvaga. Kuna kasutame nüristatud relvi ja vähemalt mõningast kaitsevarustust, on tabamuste lugemine spekulatiivne.
Milliseid relvi kasutame?
Kasutame valdavalt Euroopa arming sworde, mis on sirged kaheteralised minimaalse käekaitsega ning millega saab nii raiuda kui torgata. Seda mõõgatüüpi saab ajalooliselt kombineerida nii rüütelliku vapikujulise kilbi, linnakodaniku rusikakilbi kui põhjamaade ümarkilbiga. Relv on ~90cm pikk ja ~1,1kg raske, kuid see varieerub nii ajaliselt kui piirkonniti. Treeningrelvad on nürid, ent imiteerivad originaalide käitumist.
Millist kaitsevarustust kasutame?
Et võimalikult vähe piirata lubatavaid löögipiirkondi, kasutame moodsaid vehklemismaske ja plastikust kaitsmeid. Kerge, moodne kaitsevarustus püüab funktsionaalselt võimalikult lähedaselt imiteerida turvistamata võitlust, ohverdades sellega ajaloolise väljanägemise. Formaat ei välista aga ajaloolise turvise kasutamist tingimusel, et see peegeldub võitlusstiilis.
Ajalooline taust
Lääne kultuuriruumis on relvastatud võitluskunstidest katkematult säilinud praktiliselt vaid sportvehklemise eri vormid, mis on arenenud eemale eesmärgist kedagi mõõgaga surmata. Olukorras, kus Euroopas olid külm- ja tulirelvad paralleelses kasutuses, on kurb tõdeda, et näiteks pikkmõõga või rusikakilbi kunstist on säilinud vaid sajandeid vanad kirjutised, mitte katkematu liin õpetajaid, mida esineb idamaades. Võitlusoskuse hindamine pole Eurooplastele aga võõras nähtus, kui nt 16. sajandi fechtschule’d olid piisavalt popid üritused, et piirkonniti oli ametlikult reguleeritud nii võitlusetikett kui publiku käitumine. Katkenud pärimuse tõttu tuleb need kunstid aga säilinud tekstide ja füüsilise katsetamise läbi taasluua, mis on see, mida meie formaat taotleb.
Üldinfo
Trennid toimuvad kolmapäeviti 18.00 kuni 20.00.
Treener: Jan-Erik Aruvald
Riietus: Mugav, sportlik, soe, vahetusjalanõud
Esimene trenn on tasuta
Vanusepiirang: 16+